काठमाडौँ :

विवादित सांसद सरिता गिरीलाई समाजवादी पार्टीले पार्टीबाट निस्कासित गर्ने भएको छ ।संविधान संशोधनका क्रममा पार्टी ह्विप विपरीत गएको भन्दै उनलाई कारबाही गरिने तयारी गरिएको समाजवादी स्रोतले बतायो ।

यसअघि उनले भारतबाट लिपुलेक, लिम्पियाधुरा र कालापानी लगायतका क्षेत्र फिर्ता लिन तथा ती क्षेत्रलाई नक्सामा उल्लेख गर्द‌ै राष्ट्रिय निशानमा समेत समेट्न गरिएको संविधान संशोधन प्रस्तावमाथि संशोधन हालेकी थिइन् । उनको सोही कदमले पार्टी उनीसँग असन्तुष्ट रहेको बताइन्छ ।सांसद गिरीले आफू लिपुलेक र लिम्पियाधुरा नेपालको हो भन्ने कुरा नमान्ने समेत उल्लेख गरेकी थिइन् ।

शनिबार प्रतिनिधि सभामा भएको संविधान संशोधन बैठक पनि उनले बहिष्कार गर्दै बाहिरिएकी थिइन् ।सोही दिन पार्टीका बरिस्ठ नेता डा. बाबुराम भट्टराईले पार्टी ह्विपविरुद्ध गएकाले सरिता गिरीलाई कारबाही गरिने बताएका थिए ।यद्यपि पार्टीले उनलाई कारबाही गरेको अौपचारिक निर्णय सार्वजनिक गरिसकेको छैन । ‘हामीले उहाँलाई बोलाएर पार्टीको निर्णय मान्न सम्झायौं, स्रोतले भन्यो,‘ तर, उहाँले पार्टीको निर्देशन मान्नुभएन ।

पार्टी नेताहरु उपेन्द्र यादव बिराटनगरमा र डा. बाबुराम भट्टराई गोरखामा भएकाले दुबै नेता काठमाडौं फर्कनासाथ पार्टीको साधाराण सदस्याट समेत हटाइने पार्टी स्रोतले बतायो ।संविधानको धारा ८९ को (ङ) मा जुन दलको उम्मेदवार भई प्रतिनिधिसभा सदस्य बनेको हो, त्यस्तो दलले दल त्याग गरेको कुरा सूचित गरेमा सांसद पद निलम्वन हुने प्रावधान छ ।समाजवादी पार्टीकी नेतृ गिरी खस आर्यको कोटाबाट समानुपातिकतर्फकी सांसद भएकी हुन् ।

प्रकाशित मिति १ असार २०७७, सोमबार ०७:३१